Eksperckie spotkania online

Zależy nam na tym, aby w dyskusji o fake newsach i ich wpływie na nasze życie wybrzmiał także głos specjalistów i osób, które doświadczyły tego zjawiska. Dlatego zapraszamy wszystkich na spotkania online z ekspertami, którzy opowiedzą m.in. o tym, czym są fake newsy, jak je wychwytywać, jak wpływają na kształtowanie świadomości współczesnych użytkowników internetu. Wśród naszych gości będą także osoby publiczne, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z problemem fałszywych treści na temat ich samych.

Obejrzyj spotkania, które już się odbyły
PIĄTEK 11.06.2021
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
9:50Otwarcie #FakeHunter Challenge/Gospodarka
10:00Piotr NaimskiSekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
11:00Grzegorz ReligaKardiochirurg
12:00DEBATA: Wpływ fake newsów na zachowania społeczne – jak groźna może być dezinformacja
Józef OrzełPrzewodniczący Rady ds. Cyfryzacji
Małgorzata ZakrzewskaDyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Play
Dr Leszek MellibrudaProfesor WSH w Radomiu
13:00Grzegorz KuczyńskiPublicysta
14:00Emilian KamińskiAktor
Sobota 12.06.2021
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
10:00Artur Chmielewski Naukowiec, pracownik NASA
11:00Andrzej KisielewiczProfesor matematyki, specjalista od sztucznej inteligencji
12:00DEBATA: Ile będzie nas kosztować energia jądrowa i czy jest rzeczywiście droższa niż zielona.
Tomasz NowackiDyrektor Departamentu Energii Jądrowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Marcin RoszkowskiPrezes Instytutu Jagiellońskiego, przedsiębiorca
13:00Robert PerkowskiWiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Operacyjnych
14:00Marek WrońskiEkspert ds. patologii nauki, profesor na Akademii Kaliskiej, na Wydziale Nauk o Zdrowiu
14:30Zakończenie #FakeHunter Challenge/Gospodarka

NASI PRELEGENCI

 • Artur B. Chmielewski

  Pracował przy wielu projektach i misjach kosmicznych. Budował instrumenty kosmiczne, opracowywał międzyplanetarne statki kosmiczne, zarządzał misjami wartymi miliardy dolarów i projektował laboratorium do budowy teleskopu kosmicznego wielkości stadionu piłkarskiego. Jego misje dotarły na Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna i wylądowały na komecie. Pracował nad uzyskaniem kosmicznych zdjęć krio-wulkanów, czarnych dziur i planet pozasłonecznych. Pan Chmielewski pracował nad oprogramowaniem i sprzętem, był konsultantem przy hollywoodzkich filmach i projektował rzeźby kosmiczne. Jest zatrudniony przez California Institute of Technology w JPL - centrum NASA w Pasadenie w Kalifornii, które odpowiada za zrobotyzowane loty kosmiczne. Współpracował z Polską Agencją Kosmiczną, polskimi uczelniami i firmami przy tworzeniu pierwszej polskiej misji międzyplanetarnej. Poprzez swoją prywatną firmę Spartan Space pomaga polskim firmom kosmicznym wejść na rynek amerykański, a polskim studentom w zdobyciu wakacyjnej pracy w NASA. Jednak bez względu na to, jak wiele jest w stanie osiągnąć w eksploracji kosmosu, w Polsce znany jest jako syn Papcia Chmiela - autora popularnych komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

 • Emilian Kamiński

  Aktor, reżyser, założyciel Fundacji Atut oraz Teatru Kamienica, w którym pełni funkcję dyrektora. Ukończył z wyróżnieniem warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Na scenie zadebiutował w Teatrze na Woli rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Jako reżyser zaczynał w warszawskim Teatrze Ateneum, z którym związany był przez 13 lat. Występował gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. Występował także na deskach Teatru Narodowego. Znany także z ról filmowych i telewizyjnych, m.in. malarza w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "Szaleństwa Panny Ewy" czy Bociana w komediach Jacka Bromskiego "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą".

 • Prof. Andrzej Kisielewicz

  Matematyk, specjalizujący się w algebrze, kombinatoryce i logice. Absolwent Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Profesor na Politechnice Wrocławskiej. Autor ponad siedemdziesięciu publikacji naukowych z zakresu matematyki, logiki oraz informatyki w czasopismach zagranicznych, a także trzech książek w języku polskim. Laureat dwóch najbardziej prestiżowych na świecie stypendiów naukowych: stypendium Alexandra von Humboldta i stypendium Fulbrighta.

 • Grzegorz Kuczyński

  Pisze o Rosji i obszarze postsowieckim, specjalizuje się w tematyce służb specjalnych. Absolwent historii (Uniwersytet w Białymstoku) i specjalistycznych studiów wschodnich (Uniwersytet Warszawski). Ekspert Warsaw Institute, autor książek “Jak zabijają Rosjanie Ofiary rosyjskich służb od Trockiego do Litwinienki” i “Tron we krwi. Sekrety polityki Kremla”

 • Dr Leszek Mellibruda

  Psycholog społeczny. Autor 80 publikacji naukowych i ponad 250 publikacji popularnonaukowych. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, aktywnie uczestniczył w 40 zjazdach i kongresach naukowych. Przez 6 lat był wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (Projekt IKAR). W 2011/2012 był Doradcą Ministra Edukacji Narodowej. Współpracował z Krajową Radą Radców Prawnych (doradca Prezydium) i Krajową Radą Komorniczą (doradca Prezesa, współpraca z Rzecznikami Izb Komorniczych). Odbył studia podyplomowe m.in. w Johns Hopkins University, Baltimore w USA. Jest konsultantem Europejskiego Forum Przedsiębiorczości i ekspertem Klubu Integracji Europejskiej. Od 2014 r visiting professor Center for Advanced Studies (wykładowca psychologii dla doktorantów Politechniki Warszawskiej). Od 2020 Profesor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

 • Piotr Naimski

  Polski polityk, biochemik, nauczyciel akademicki, działacz opozycji w okresie PRL, publicysta, były wiceminister gospodarki, poseł na Sejm VII i VIII kadencji, od 2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

 • Tomasz Nowacki

  Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, doktor nauk prawnych, radca prawny, członek Rady ds. bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej

 • Józef Orzeł

  Polski polityk, dr filozofii, menedżer, poseł na Sejm I kadencji. W 1990 znalazł się wśród założycieli Porozumienia Centrum. Zajmuje się działalnością ekspercką w zakresie cyfryzacji. Od 1997 jest wiceprezesem Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. W 2007 założył z Rafałem Ziemkiewiczem i prowadzi konserwatywny Klub Ronina. Jest Przewodniczącym rady Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, prezesem zarządu Fundacji Klubu Ronina i Fundacji im. Macieja Rybińskiego. W 2017 został członkiem Rady Polskiej Fundacji Narodowej, a w 2019 przewodniczącym Rady do Spraw Cyfryzacji działającej przy ministrze cyfryzacji.

 • Robert Perkowski

  Robert Perkowski jest ekonomistą, samorządowcem, doktorem nauk ekonomicznych. Jest absolwentem studiów podyplomowych “analityka zarządzania” Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle “ORGMASZ”, w którym ukończył Międzynarodowe Studia Doktoranckie. Przewód doktorski został otwarty i przeprowadzony w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W Prywatnej Wyższej Szkole Businessu i Administracji, w Warszawie ukończył dzienne studia magisterskie na dwóch specjalizacjach: marketing i kierowanie oraz finanse i bankowość. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych. Doświadczenie zawodowe zdobywał od 2001 r. odbywając staż w departamencie finansowym firmy “Dacon Corp. LTD” przy Queen’s University w Kanadzie. Następnie w 2002 r. rozpoczął pracę w resorcie sprawiedliwości, gdzie zajmował się m.in. opracowywaniem projektów planów finansowych w zakresie płac Służby Więziennej. W okresie 2006-2018 pełnił funkcję Burmistrza Miasta Ząbki. Jednocześnie pełnił funkcję prezesa jednej z korporacji samorządowych “Związek Samorządów Polskich”, świadczył również usługi szkoleniowe oraz uzyskał mandat radnego gminnego i powiatowego. W Zarządzie PGNiG SA od marca 2019 roku, pełni funkcję Wiceprezesa ds. Operacyjnych.

 • dr n. med. Grzegorz Zbigniew Religa

  Kardiochirurg, syn profesora Zbigniewa Religi, absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Po odbyciu stażu podyplomowego w Centrum Onkologii im. Skłodowskiej - Curie od 1992 roku pracował jako asystent w III Klinice Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie. W 1997 r. uzyskał specjalizację w dziedzinie chirurgii ogólnej. W tym samym roku rozpoczął pracę jako asystent, a następnie adiunkt w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Od 2003 roku specjalistą w dziedzinie kardiochirurgii, a od 2011 roku - kierownikiem zespołu mechanicznego wspomagania serca. Obecnie pełni funkcję ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w WSS im. Biegańskiego w Łodzi.

 • Marcin Roszkowski

  Prezes Instytutu Jagiellońskiego, przedsiębiorca, poprzednio także: pracownik naukowy ISP PAN, wykładowca Collegium Civitas, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, szef działu PR i rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wicedyrektor Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP. Główne kierunki badań: energetyka odnawialna, studia strategiczne i stosunki międzynarodowe.

 • Dr hab. n. med. Marek Wroński

  Lekarz-anestezjolog, ekspert ds. patologii nauki, od 2013 profesor nadzw. na Wydziale Medycznym PWSZ w Kaliszu (obecnie Akademia Kaliska, Wydział Nauk o Zdrowiu), wcześniej Rzecznik Rzetelności Naukowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a w latach 1989-2007 pracownik naukowy nowojorskiego Staten Island University Hospital i University of Medicine & Dentistry of New Jersey w Newark. Od ponad 20 lat zajmuje się nierzetelnością naukową oraz naruszeniami dobrych praktyk akademickich i etyki w nauce, publicysta i dziennikarz miesięcznika „Forum Akademickie”, gdzie prowadzi comiesięczny cykl „Z Archiwum Nieuczciwości Naukowej”.

 • Małgorzata Zakrzewska

  jest członkiem Komitetu Wykonawczego P4 sp. z o.o. („Play”) od kwietnia 2021 r. Pełni również funkcję Dyrektora Departamentu Komunikacji Korporacyjnej. Jest odpowiedzialna za komunikację korporacyjną, relacje rządowe i instytucjonalne oraz komunikację wewnętrzną. Dołączyła do Play w listopadzie 2005 roku, gdzie pełniła różne stanowiska kierownicze i eksperckie w obszarze administracji, relacji korporacyjnych, public affairs i komunikacji korporacyjnej. Przed dołączeniem do Play koordynowała działalność oddziału Merrill Lynch w Warszawie od stycznia 2000 r. W latach 2019-2020 zasiadała w Radzie Dyrektorów European Competitive Telecommunications Association. Pełni również funkcję Wiceprzewodniczącej Sekcji Operatorów Telekomunikacyjnych w Krajowej Izbie Elektroniki i Telekomunikacji oraz jest powołana przez Prezesa Rady Ministrów do Rady do Spraw Cyfryzacji - organu doradczego rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Studiowała media i komunikację na University of New South Wales w Sydney w Australii, ukończyła kierunek nauk politycznych oraz posiada dyplom Advanced Management z IESE Business School, University of Navarra. Jest także absolwentką International Baccalaureate, United World College of South East Asia w Singapurze.

Obejrzyj spotkania, które już się odbyły

 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - otwarcie
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - rozmowa z Piotrem Naimskim
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - rozmowa z dr Grzegorzem Religą
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - debata pt. "Wpływ fake newsów na zachowania społeczne – jak groźna może być dezinformacja"
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - rozmowa z Grzegorzem Kuczyńskim
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - rozmowa z Emilianem Kamińskim
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - rozmowa z Arturem Chmielewskim
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - rozmowa z Andrzejem Kisielewiczem
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - debata pt. "Ile będzie nas kosztować energia jądrowa i czy jest rzeczywiście droższa niż zielona"
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - rozmowa z Robertem Perkowskim
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - rozmowa z Markiem Wrońskim
 • #FakeHunter Challenge/Gospodarka - zakończenie
 • Ogłoszenie wyników #FH Challenge/Gospodarka

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.