Eksperckie spotkania online

Zależy nam na tym, aby w dyskusji o fake newsach i ich wpływie na nasze życie wybrzmiał także głos specjalistów i osób, które doświadczyły tego zjawiska. Dlatego zapraszamy wszystkich na spotkania online z ekspertami, którzy opowiedzą m.in. o tym, czym są fake newsy, jak je wychwytywać, jak wpływają na kształtowanie świadomości współczesnych użytkowników internetu. Wśród naszych gości będą także osoby publiczne, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z problemem fałszywych treści.

PIĄTEK 03.12.2021
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
9:50Otwarcie #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust
10:00Marcin MajEkspert ds. bezpieczeństwa w portalu niebezpiecznik.pl
11:00Piotr PotejkoDoktor nauk humanistycznych
11:30Dr Paweł M. BoguszewskiNeurobiolog
12:00DEBATA: Oszustwa doby dezinformacji – jak nie wpaść w pułapkę nadużyć.
Antoni RytelWicedyrektor Programu GovTech Polska w Kancelarii Premiera
Łukasz DzieranPracownik Centralnego Domu Technologii
Rafał PazuraRzecznik Prasowy PGNiG
13:00Agnieszka BujałaAutorka książki pt "Jak nie dać się oszukać w Internecie"
14:00Piotr MaszczykProdziekan Studium Magisterskiego, Szkoła Główna Handlowa
Sobota 04.12.2021
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
10:00Ilona DąbrowskaDoktor nauk społecznych w zakresie nauk o mediach
11:00Tomasz WitkowskiPsycholog
12:00Mariusz KurczykBiuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji
13:00Marcin JuwaDoktor nauk prawnych
14:00Arkadiusz Bednarczuk / Mariusz KuśmierczykLekarz, gastrolog / Prof. kardiochirurg
14:30Zakończenie #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust

NASI PRELEGENCI

  • Arkadiusz Bednarczuk

    Lekarz, gastrolog. W 2008 roku uzyskał specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych, a w 2001 roku – specjalizację w zakresie gastroenterologii. Zawodowo związany jest z Pracownią Endoskopową w Klinice Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Konsultuje pacjentów borykających się z chorobami w obrębie układu pokarmowego. Wykonuje badania diagnostyczne, w tym badania endoskopowe. W swojej praktyce wykorzystuje również kapsułki endoskopowe.

  • Dr Paweł M. Boguszewski

    Neurobiolog, kierownik Pracowni Metod Behawioralnych w Instytucie Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się badaniami behawioralnymi w modelach wykorzystywanych w naukach podstawowych i biomedycznych. Jego zainteresowania obejmują mechanizmy zachowań afektywnych i eksploracyjnych wraz z korelatami neuronalnymi oraz automatyzacją procesów analizy danych. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora uzyskał w Instytucie Nenckiego PAN, staż podoktorski odbył na Yale University, USA. Prywatnie jest pasjonatem programowania, żeglarstwa i popularyzacji nauki

  • Agnieszka Bujała

    Od 11 lat czynnie pracuje w marketingu. Właścicielka agencji reklamowej. Autorka książki „Jak (nie dać się) oszukać w Internecie?”. Tworzy cykl edukacyjny Umiem w Internety na profilu Instagramowym @agabujala.

  • Ilona Dąbrowska

    Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o mediach, specjalizuje się w mediach społecznościowych i e-komunikacji oraz ich społecznymi i kulturowymi implikacjami. W swoich badaniach oraz publikacjach porusza m.in. problem mowy nienawiści, internetowego hejtu oraz deep fake'ów. Adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa, Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

  • Łukasz Dzieran

    Edukator, trener kompetencji cyfrowych, popularyzator nauki Centralny Dom Technologii Inspirowanie młodzieży, dzielenie się wiedzą, zachęcanie do poszukiwania odpowiedzi sprawia mi ogromną radość i poczucie dobrze wykonanego zadania. Codziennie prowadząc zajęcia, szkolenia i warsztaty licząc na to że przyczyniam się rozwojowi kolejnych pokoleń naukowców, inżynierów czy lekarzy. Jestem pasjonatem dzielenia się wiedzą, zaczynałem na studiach w kole naukowym aby następnie pracować wiele lat w Centrum Nauki Kopernik aż w końcu mogę to Kontynuować w Centralnym domu technologii. Jestem dorosłym fanem LEGO, ciągle powiększam kolekcję i przebudowuję posiadane zestawy. Dodatkowo jestem graczem RPG, na sesjach wcielam się w detektywów, wojowników czy bohaterów. Odkrywam nowe światy i przeżywam przygody niedostępne na co dzień.

  • Mariusz Kuśmierczyk

    Polski kardiochirurg i transplantolog kliniczny, profesor nauk medycznych, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie Specjalizuje się w Kardiochirurgii, Transplantologii klinicznej oraz Chirurgii ogólnej.

  • Dr Marcin Juwa

    Autor programu studiów dla skazanych w polskich zakładach karnych. Specjalista z zakresu zwalczania przestępczości zorganizowanej.

  • Marcin Maj

    Od 13 lat zajmuje się opisywaniem i analizą oszustw internetowych, luk prawnych pozwalających na oszustwa, problemów ochrony danych osobowych oraz technologii związanych z prywatnością i zagrożeniami dla niej. Współpracował w tym zakresie z różnymi mediami, firmami i organizacjami pozarządowymi tworząc nie tylko teksty prasowe, ale też bardziej rozbudowane publikacje tematyczne (np. przewodniki z zakresu e-administracji, bezpieczeństwa w firmach czy usuwania bezprawnych informacji z sieci). Jego ściśle technologiczne zainteresowania bywają dziwne np. interesuje się możliwością wykorzystania fal dźwiękowych do ataku lub wykradania danych. W Niebezpieczniku Marcin zajmuje się głównie pracą redakcyjną oraz szkoleniami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jako doświadczony publicysta potrafi mówić o bezpieczeństwie tak, aby zrozumiały także osoby „nietechniczne”. Lubi uczyć ludzi. Poza tym jest często pierwszą osobą, która reaguje na zgłoszenia problemów wpływających do redakcji. Jeśli ktoś zgłosi nam problem dotyczący Twojej firmy, Marcin prawdopodobnie zadzwoni z informacją.

  • Dr Piotr Maszczyk

    Kierownik Zakładu Makroekonomii i Ekonomii Sektora Publicznego w Katedrze Ekonomii II Kolegium Gospodarki Światowej. Specjalizuje się w badaniach nad relacjami państwa i sektora przedsiębiorstw, instytucjonalnymi czynnikami wzrostu gospodarczego i zróżnicowaniem współczesnych modeli kapitalizmu. Autor i współautor blisko pięćdziesięciu monografii i artykułów naukowych. Wielokrotnie wyróżniany (nagrodami rektorskimi i wyróżnieniami przyznawanymi przez studentów) wykładowca na studiach licencjackich, magisterskich i doktorskich. Były pracownik Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w randze radcy ministra.

  • Rafał Pazura

    48 lat, absolwent wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w obszarze public relations i media relations. W Grupie kapitałowej PGNiG pracuje od 13 lat. W latach 2008-2015 w PGNiG SA na stanowisku m.in. kierownika działu PR w Departamencie Komunikacji gdzie odpowiadał za relacje z mediami i kształtowanie wizerunku spółki. Od 2015 r. w PGNiG Obrót Detaliczny, od sierpnia 2018 r. pełni funkcję rzecznika prasowego spółki. Wcześniej przez 8 lat zatrudniony w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gdzie odpowiadał m.in. za relacje i kontakty z dziennikarzami. Oprócz pracy zawodowej od 20 lat realizuje swoją największą pasję jako aktywny dziennikarz motoryzacyjny. Obecnie jako redaktor naczelny portalu www.testysamochodowe.pl . Współautor programu motoryzacyjnego „Szrot Lista” emitowanego w 2015 r. przez Polsat Play, ekspert w I i II edycji programu Zakup Kontrolowany w TVN Turbo, publikował testy motoryzacyjne w cyfrowym wydaniu miesięcznika Forbes. Benzynę ma we krwi, ale równie wysoko ceni sobie pojazdy z napędami alternatywnymi.

  • Piotr Potejko

    Doktor nauk humanistycznych, prawnik, pedagog. Adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Pułkownik, funkcjonariusz, wieloletni dyrektor Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych i Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ekspert i uczestnik prac komisji sejmowych, przedstawiciel prezesa rady ministrów w zakresie procedowania i parafowania umów międzypaństwowych oraz przedstawiciel strony polskiej w posiedzeniach Komitetu Bezpieczeństwa NATO i Unii Europejskiej w Brukseli. Kontroler i ekspert w zakresie bezpieczeństwa informacji w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych.

  • Antoni Rytel

    Ekonomista i informatyk specjalizujący się w finansowych zastosowaniach sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwie, obecnie studiujący i pracujący naukowo jako Research Assistant na amerykańskim Stanford University gdzie realizuje projekty m.in. we współpracy z NASA, Google czy Hoover Institution. Doświadczenie zdobywał podczas staży w polskich i zagranicznych instytucjach finansowych oraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych jako laureat programu TFLF. Laureat olimpiad, konkursów i wyróżnień. Innowacjami w sektorze publicznym zajmuje się od 2017 roku, kiedy jako laureat konkursu “Podatkowi Liderzy” został jednym z koordynatorów projektu MinFinTech w Ministerstwie Finansów. Pełni społecznie funkcję wicedyrektora Programu GovTech Polska w Kancelarii Premiera.

  • Tomasz Witkowski

    Doktor psychologii, pisarz, publicysta, sceptyk. Autor kilkunastu książek wydanych w Polsce i USA, w tym trylogii Zakazana psychologia. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych i kilkaset popularnonaukowych w kraju m. in. w Polityce, Plus Minus, Newsweek i za granicą w BPS Research Digest, Areo Magazine, Quillette, Skeptical Inquirer. Założyciel Klubu Sceptyków Polskich. Pracował naukowo na dwóch uniwersytetach w Polsce i dwóch w Niemczech.

Obejrzyj spotkania, które już się odbyły

  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Marcinem Majem
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Piotrem Potejko
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Pawłem M. Boguszewskim
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - debata pt. "Oszustwa doby dezinformacji – jak nie wpaść w pułapkę nadużyć"
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Agnieszką Bujałą
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Piotrem Maszczykiem
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Iloną Dąbrowską
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Tomaszem Witkowskim
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Mariuszem Kurczykiem
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Marcinem Juwą
  • #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust - rozmowa z Arkadiuszem Bednarczukiem oraz Mariuszem Kuśmierczykiem
  • Ogłoszenie wyników #FH Challenge – Uwaga! Oszust

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.