Eksperckie spotkania online

Zależy nam na tym, aby w dyskusji o fake newsach i ich wpływie na nasze życie wybrzmiał także głos specjalistów i osób, które doświadczyły tego zjawiska. Dlatego zapraszamy wszystkich na spotkania online z ekspertami, którzy opowiedzą m.in. o tym, czym są fake newsy, jak je wychwytywać, jak wpływają na kształtowanie świadomości współczesnych użytkowników internetu. Wśród naszych gości będą także osoby publiczne, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z problemem fałszywych treści.

Obejrzyj spotkania, które już się odbyły
Czwartek 24.03.2022
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
9:50Rozpoczęcie #FakeHunter Challenge/Geopolityka
10:00Justyna OrłowskaPełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech - Szef Centrum GovTech, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej
Michał KanownikPrezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska (ZIPSEE)
11:00Marcin Jedliński i harcerzeZHP Chorągiew Kielecka
12:00Dorota MintaPsycholog, psychoterapeuta
13:00Jarosław JunkoDziennikarz Polskiej Agencji Prasowej
14:00Marzenna Modrzewska-MichalczykDyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie
Wiktor BorutaDyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach
PIĄTEK 25.03.2022
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
10:00Grzegorz KuczyńskiAnalityk, publicysta, specjalizuje się w tematyce służb specjalnych
11:00Michał Marek Założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, doktorant WSMiP Uniwersytetu Jagiellońskiego
12:00Robert KrólZastępca Dyrektora NASK PIB
13:00Roman Polko Były dowódca GROM i zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, członek prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa i Obronności
14:00Jakub BiernatDziennikarz TV Biełsat, reportażysta, tłumacz i podróżnik
Sobota 26.03.2022
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
10:00Paweł DelągAktor, reżyser oraz producent filmowy
11:00Dominik AndrzejczukFizyk, inżynier, założyciel Atmos Venture
12:00DEBATA: Państwo, którego nie ma. Dezinformacja na temat Polski w światowym obiegu informacyjnym.
Maciej Świrski Prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom
Olga Doleśniak - HarczukPublicystka, dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo"
Marek BudziszEkspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich
13:00Bogdan Pliszka Doktor nauk politycznych, adiunkt w Katedrze Stosowanych Nauk Społecznych Politechniki Śląskiej
14:00Dr Michał Jacek Baranowski Historyk
14:40Zakończenie #FakeHunter Challenge/Geopolityka

NASI PRELEGENCI

  • Dominik Andrzejczuk

    Fizyk, inżynier, założyciel Atmos Venture, funduszu venture capital inwestującym w start-upy pracujące nad przełomowymi rozwiązaniami technologicznymi, urodzony w Polsce, wychowany w USA, autor popularnych na YouTube filmów, m.in. o tym, że Polska będzie potęgą technologiczną.

  • Dr Michał Jacek Baranowski

    Historyk specjalizujący się w dziejach Rzymu, zwłaszcza w tzw. kryzysie III wieku (235-284). Jego zainteresowania koncentrują się na starożytnych epidemiach, a także wokół ideologii władzy. Doktorat obronił na Uniwersytecie Szczecińskim. W ostatnich latach związany z Uniwersytetem w Białymstoku (2017-2018) i Uniwersytetem Warszawskim (2018-2021). Aktualnie współpracuje z Wydawnictwem Naukowym Sub Lupa i fundacją Global Scientific Platform.

  • Jakub Biernat

    Dziennikarz TV Biełsat, od lat fascynuje się Białorusią, obszarem Europy Wschodniej i d. ZSRR. Reportażysta, tłumacz i podróżnik. Mówi po białorusku.

  • Wiktor Boruta

    Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach. Absolwent wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Przyrodniczo Humanistycznym w Siedlcach. Skarbnik i członek Zarządu Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego. Autor publikacji nt animaloterapii. Organizator akcji charytatywnych, w tym Aukcji Obrazów na rzecz dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.

  • Marek Budzisz

    Ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich. Ukończył wydział historii Uniwersytetu Warszawskiego, na co dzień pracuje jako dyrektor finansowy w prywatnym funduszu inwestycyjnym. W młodości jeden z uczestników opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Pracował jako dziennikarz w telewizji Puls, radiu Plus oraz w dzienniku Życie. Doradca ministra szefa kancelarii Premiera oraz ministra finansów w rządzie Jerzego Buzka. Swoje analizy na temat obszarów postsowieckich publikuje regularnie na Salonie 24, na swym blogu Wieści z Rosji, oraz w Tygodniku TVP, Nowej Konfederacji, Dzienniku Gazecie Prawnej, Rzeczach Wspólnych, WGospodarce, a także Gazecie Bankowej.

  • Paweł Deląg

    Aktor, reżyser oraz producent filmowy. Absolwent PWST w Krakowie. Pierwszą dużą rolę zagrał u Stevena Spielberga w "Liście Schindlera". Na deskach teatralnych zadebiutował u boku Krystyny Jandy w warszawskim Teatrze Powszechnym. Występował również w Teatrze Prezentacje czy we Wrocławiu w Teatrze Współczesnym. Pojawił się m.in. w takich filmach jak: "Młode wilki", "Quo Vadis", " Chłopaki nie płaczą", " Zróbmy sobie wnuka", "Sezon na leszcza", "Kochaj i rób co chcesz" oraz "Haker". Od wielu lat występuje w produkcjach zagranicznych m.in. rosyjskich, białoruskich i ukraińskich.

  • Olga Doleśniak - Harczuk

    Publicystka, dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo", ekspert ds. Niemiec Instytutu Staszica.

  • Marcin Jedliński i harcerze

    Harcmistrz Chorągwi Kieleckiej ZHP - koordynator organizowanej pomocy dla Uchodźców. Mocno zaangażowany w harcerstwo, pełni wiele funkcji na kilku szczeblach Związku Harcerstwa Polskiego – stąd doświadczenie w zarządzaniu i organizacji.

  • Jarosław Junko

    W dziennikarstwie od 1996 r. Zaczynał w Polskim Radiu dla Zagranicy, współpracował z Telewizją Polską i Deutsche Welle. W latach 2005-2020 był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Kijowie. W tym czasie relacjonował m.in. wojnę rosyjsko-gruzińską w 2008 r., wydarzenia ukraińskiej Rewolucji Godności na przełomie 2013 i 2014 r. oraz dokonaną przez Rosję aneksję Krymu. Obecnie koordynuje serwisy Polskiej Agencji Prasowej w języku ukraińskim i rosyjskim.

  • Michał Kanownik

    Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska (ZIPSEE) działającego na rynku już 16 lat. Członek Rady ds. Cyfryzacji działającej przy Ministrze Cyfryzacji. Związany z Digital Europe, organizacją zrzeszającą największe w Europie stowarzyszenia sektora ICT, w której dwukrotnie sprawował funkcję Członka Zarządu. Jest inicjatorem ogólnopolskich debat związanych z kwestiami digitalizacji, cyberbezpieczeństwa, 5G oraz nowelizacją prawa m.in. autorskiego, podatkowego, ochrony środowiska oraz w zakresie zamówień publicznych. Wieloletni manager z branży RTV i IT, aktywnie zaangażowany w rozwój i promocję procesu cyfryzacji w Polsce. Skutecznie wspiera merytoryczną i rzetelną dyskusję w obszarach firm - członków Związku Cyfrowa Polska, które stanowią istotną część branży RTV i IT inwestującej w Polsce.

  • Robert Król

    Przed rozpoczęciem pracy w NASK był zastępcą dyrektora GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nadzorując m.in. projekt FakeHunter, realizowany z Polską Agencją Prasową, mający na celu przeciwdziałanie z dezinformacji w sieci. Wcześniej pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie był odpowiedzialny za wspieranie strategicznych działań Ministra Cyfryzacji w obszarze rozwoju kompetencji cyfrowych obywateli.

  • Grzegorz Kuczyński

    Pisze o Rosji i obszarze postsowieckim, specjalizuje się w tematyce służb specjalnych. Absolwent historii (Uniwersytet w Białymstoku) i specjalistycznych studiów wschodnich (Uniwersytet Warszawski). Ekspert Warsaw Institute, autor książek “Jak zabijają Rosjanie Ofiary rosyjskich służb od Trockiego do Litwinienki” i “Tron we krwi. Sekrety polityki Kremla”

  • Michał Marek

    Założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, doktorant WSMiP Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor monografii naukowej „Operacja Ukraina. Kampanie dezinformacyjne, narracje, sposoby działania rosyjskich ośrodków propagandowych przeciwko państwu ukraińskiemu w okresie 2013-2019”. Autor tekstów naukowych i materiałów analitycznych poświęconych problematyce bezpieczeństwa informacyjnego oraz rosyjskiej wojny hybrydowej. Ekspert ds. identyfikacji treści propagandowych i przeciwdziałania dezinformacji (ze szczególnym uwzględnieniem aktywności Fed. Rosyjskiej) oraz ds. bezpieczeństwa na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej (ze szczególnym uwzględnieniem terytorium Ukrainy).

  • Dorota Minta

    Jedna z najbardziej znanych i aktywnych polskich psychologów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu psychoterapii dzieci i dorosłych. Propagatorka wiedzy o PTG (Post-traumatic Growth - pozytywnej zmianie psychologicznej, jakiej możemy doświadczyć w wyniku przeciwności losu), aktywistka społeczna, mentorka młodych kobiet-liderek w ramach programu „Vital Voices” oraz prezeska fundacji STOMAlife, wspierającej osoby ze stomią . Obecnie aktywnie wspiera osoby zmagające się ze stresem w wyniku wojny w Ukrainie.

  • Marzenna Modrzewska-Michalczyk

    Marzenna Modrzewska-Michalczyk od 2006 roku dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie, mgr filologii polskiej UW i mgr filozofii UMCS, absolwentka Studiów Podyplomowych Zarządzania na Wydziale Ekonomii UMCS. Egzaminator języka polskiego i filozofii OKE w Krakowie. Współautorka programu szkolnego do edukacji regionalnej MEN nr DKW-4014/01, współautorka książki „Od kultury śródziemnomorskiej do współczesnej Europy”, publikacje w pismach nauczycielskich: Wiadomości, opinie, myśli, Polonista i Szkoła, Forum humanistów, publikacje dotyczące propagowania Szkół im. A. i J. Vetterów w Lublinie m.in.: „Spadkobiercy reformacji” Wydawnictwo Naukowe KUL, „O uczniach-żołnierzach”, „Bohaterowie Niepodległej” Wydawnictwo Polihymnia. Współzałożycielka lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Polonistów SNaP. Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Najstarszych Szkół w Polsce. Autorka inicjatywy edukacyjnej w 2011 roku w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy w zawodzie hotelarskim, turystycznym i informatycznym w Technikum Ekonomicznym w ZSE. Działalność edukacyjna i społeczna na rzecz oświaty, wspieranie działania w szkole Vetterów programów Comenius, Leonardo da Vinci, Erasmus +, organizator współpracy ze szkołami partnerskimi w Jordanii, Mołdawii, Izraelu współorganizowanie wymian ze szkołami w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Norwegii. Działania na rzecz rozwoju Szkoły, współpraca z uczelniami KUL, UMCS w ramach patronatów naukowych.

  • Justyna Orłowska

    Ekonometryk, finansista, ekspert od zarządzania funduszami. Doświadczenie zdobywała w cenionych na całym świecie spółkach konsultingowych, takich jak Capital One Advisers, Ipopema Securities, Enterprise Investors czy EY, gdzie realizowała szereg projektów związanych z analityką w obszarze bankowości inwestycyjnej. W październiku 2016 roku dołączyła do zespołu doradców Ministra Rozwoju, gdzie była odpowiedzialna za zarządzanie innowacyjnymi projektami cyfrowymi. Pełniła także funkcję doradcy premiera ds. innowacji i finansów. W kwietniu 2018 została mianowana dyrektorem pionierskiego programu GovTech Polska, którego zadaniem jest wdrażanie innowacji i nowych technologii w sektorze publicznym. W marcu 2020 roku powołana na Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, a w grudniu 2020 powierzono jej rolę Szefa Centrum GovTech odpowiedzialnego za najważniejsze projekty cyfryzacyjne w Polsce. Wyróżniona Nagrodą “Cyfrowy Orzeł” Związku Cyfrowa Polska, Nagrodą “Orzeł Innowacji” przyznawanej przez “Rzeczpospolitą” i znalazła się w rankingu 30 przed 30” Forbes 2020r.

  • Bogdan Pliszka

    Absolwent socjologii, doktor nauk politycznych. Adiunkt w Katedrze Stosowanych Nauk Społecznych Politechniki Śląskiej. Zajmuje się politologią religii, rozwojem społecznym i geopolityką. Trenuje karate, podróżuje, fotografuje.

  • Roman Polko

    Generał, komandos, dwukrotny dowódca GROM, doktor zarządzania. Kierował zagranicznymi misjami wojennymi i stabilizacyjnymi. Doradzał Prezydentowi Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawach zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa. Był zastępcą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Aktualnie edukator dla bezpieczeństwa i wykładowca akademicki, członek prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa i Obronności.

  • Maciej Świrski

    Prezes i założyciel Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, PMTP University of Wisconsin (Milwaukee), MBA (Akademia Koźmińskiego).

Obejrzyj spotkania, które już się odbyły

  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - otwarcie wydarzenia
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z Justyną Orłowską oraz Michałem Kanownikiem
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z harcmistrzem Chorągwi Kieleckiej
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z psychologiem Dorotą Mintą
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z red. Jarosławem Junko
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z dyrektorami Zespołów Szkół w Lubilinie i Łosicach
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z Grzegorzem Kuczyńskim
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z Michałem Markiem
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z Robertem Królem
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z gen. Romanem Polko
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z red. Jakubem Biernatem
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z Pawłem Delągiem
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z Dominikiem Andrzejczukiem
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - debata pt. "Państwo, którego nie ma. Dezinformacja na temat Polski w światowym obiegu informacji"
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z Bogdanem Pliszką
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - rozmowa z Michałem Baranowskim
  • #FakeHunter Challenge/Geopolityka - zakończenie spotkań eksperckich
  • Ogłoszenie wyników #FakeHunter Challenge/Geopolityka

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.