FakeHunter
Challenge

Śledź nas:

Podejmij wyzwanie i dołącz do walki z fake newsami,
tworząc sieć bez ściemy. Ty też masz wpływ na to, co czytają inni.


luismolinero / contrastwerkstatt / Rido / Asier / Adobe Stock

Zostań fakehunterem i zdobądź nagrody

Dołącz do walki z fake newsami w weekend 13-15 listopada

W tych dniach każdy może wziąć udział w wyzwaniu polegającym na wyszukiwaniu i weryfikacji fake newsów w sieci i otrzymać za to nagrody. Punkty można otrzymywać za zgłoszenie nieprawdziwej informacji, przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach lub wskazanie źródła pochodzenia fałszywej informacji.

Podejmij wyzwanie i dołącz razem z nami do walki z fake newsami tworząc, bez ściemy. Dziel sie informacjami o fejkach, udzielaj się w dyskusjach, obswerwuj profil FakeHunter i przekonuj do tego innych. Od Ciebie też zależy co oni czytają i jak na te informacje reagują.

Zapisz się, by otrzymać więcej informacji o konkursie

O konkursie

Czym jest fake news i dlaczego jest tak groźny?

W cyberprzestrzeni coraz częściej pojawiają się i to na skalę większą niż myślisz, fałszywe informacje, popularnie zwane fejkami. Dotyczą one wielu dziedzin życia, świadomie lub nie wprowadzając w błąd. Każdy może być ofiarą dezinformacji lub wręcz oszustwa. Nie zdając sobie sprawy z tego, czym są fake newsy i jaką mają siłę rażenia, zbyt łatwo wierzymy w to, co czytamy i oglądamy. O tym, jak ważna jest walka z fałszywymi informacjami pokazał czas pandemii koronawirusa. W sieci zaczęły masowo pojawiać się informacje, że technologia 5G wywołuje chorobę Covid-19 i raka, szczepienia powodują autyzm, a noszenie maseczek może być groźne dla zdrowia. Ofiarami oszustw informacyjnych w internecie padają m.in. zwykli ludzie, osoby publiczne, firmy, których wartość rynkowa z powodu fake newsów jest niszczona.

Przykładów fake newsów mamy mnóstwo!
strixcode / Adobe Stock

Szczegóły konkursu

Szczegóły rywalizacji

Konkurs skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W konkursie mogą wziąć udział zespoły liczące od jednej do dziesięciu osób, przez 3 dni rywalizujące i walczące o atrakcyjne nagrody.

Konkurs składa się z 4 konkurencji:

W tej konkurencji punktowana jest liczba wprowadzonych do systemu FakeHuntera zgłoszeń z obszaru przewidzianych w konkursie kategorii tematycznych, które jury uzna za możliwe do zweryfikowania.

Konkurencja ta stanowi połączenie konkurencji polowania na fejki z przeprowadzaną przez uczestników konkursu weryfikacją zgłoszeń, wydawaniem werdyktów i przygotowaniem raportów fact checkingowych zgodnie z regułami weryfikacji faktów systemu #FakeHunter.

Zgodnie z „Polityką korekt” systemu uczestnicy rywalizacji mogą weryfikować raporty już opublikowane w serwisie internetowym #FakeHunter od początku jego istnienia i przedstawić alternatywne werdykty i źródła.

Konkurencja ta polega na wyśledzeniu, za pomocą dostępnych narzędzi internetowych i programistycznych, pierwotnego, rzeczywistego źródła fałszywej informacji, zweryfikowanej jako fake news w serwisie #FakeHunter lub przez jury, przedstawienia dowodów i materiałów o tym świadczących.

Zweryfikowane informacje

Zobacz, co już sprawdziliśmy

W tym miejscu znajdziesz wszystkie zweryfikowane informacje zgłoszone do nas przez internautów. Przekonaj się, jakie treści były prawdziwe, a jakie nie i wykorzystaj to źródło do prostowania fałszywych informacji, gdy je zauważysz.

Zobacz
Alejandro Escamilla / Unsplash

Kontakt

Czekamy na twoją wiadomość

Zapisz się, by jako pierwszy otrzymać szczegóły akcji – rodzaj nagród, zasady rywalizacji, szczegółowy czas trwania. Ujawnimy je do 23.10.2020! Masz pytania? Jesteś zainteresowany naszym projektem i chciałbyś dopytać? A może chcesz dołączyć do partnerów inicjatywy i chcesz dać nam o tym znać? Jeśli tak, wyślij nam wiadomość za pomocą formularza na stronie. Bądźmy w kontakcie!

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.