Czy w czasie obchodów 80. rocznicy D-Day prezydent Biden obrócił się plecami do kamery, bo nie wie co się wokół niego dzieje?

Report date: 07.06.2024 07:46

Share:

Reported news

To manipulacja. Wbrew sugestii zawartej w weryfikowanym wpisie, na dołączonym doń filmie prezydent Biden celowo odwraca się do siedzących za jego plecami weteranów biorących udział w lądowaniu aliantó...

https://x.com/MyLordBebo/status/1798953558424916085

Verdict

Fake News

Expert's report

Date of the verdict: 07.06.2024 10:46

To manipulacja. Wbrew sugestii zawartej w weryfikowanym wpisie, na dołączonym doń filmie prezydent Biden celowo odwraca się do siedzących za jego plecami weteranów biorących udział w lądowaniu aliantów na plażach Normandii 6 czerwca 1944 r., aby w ten sposób ich uhonorować. W jego ślad idą także towarzysząca mu żona Jill i prezydent Macron z żoną Brigitte. Na oryginalnym filmie z tej uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę D-Day wyraźnie widać, że amerykański prezydent najpierw odwraca się do weteranów twarzą, a potem im salutuje. Wpis na koncie w serwisie X znanym z szerzenia rosyjskiej dezinformacji, który zyskał do chwili spisania tego raportu 2 mln 200 tys. wyświetleń sugeruje, że widoczna w dołączonym filmie reakcja prezydenta Bidena wynika z jego zdezorientowania, a towarzyszący mu: żona Jill i francuska para prezydencka próbują przykryć jego wpadkę także odwracając się plecami do kamery. To fake news. Wprawdzie amerykański prezydent rzeczywiście miewa związane z wiekiem kłopoty ruchowe, ale w Normandii wykazał się wręcz refleksem. Wystarczy przeanalizować nagrania z czwartkowej uroczystości. Na ponad czterogodzinnym filmie udostępnionym np. przez brytyjski dziennik „Daily Telegraph” pt. „In full: Ceremonies mark 80th anniversary of D-Day landings in Normandy” widać, że część weteranów siedzi za plecami stojących przywódców: Bidena i Macrona z żonami. Kiedy zaczyna wybrzmiewać „La Sonnerie aux Morts”, hejnał francuskich sił zbrojnych używany podczas upamiętniania bitew i poległych, Biden zaczyna się odwracać w stronę weteranów, po czym salutuje (4:04:54, link do filmu w źródłach) i znów odwraca się twarzą do kamery.

Sources

https://www.telegraph.co.uk/news/2024/06/06/d-day-80-veterans-pay-respects-normandy-anniversary/

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.