Czy część mieszkańców zamkniętego ośrodka dla uchodźców w Nadarzynie została zmuszona do powrotu na Ukrainę?

Report date: 04.09.2023 08:49

Share:

Reported news

Żaden z ukraińskich uchodźców nie musiał wracać do swojego kraju z powodu likwidacji centrum noclegowego w Nadarzynie. Mieszkańcom zaproponowano zakwaterowanie w mniejszych ośrodkach. Kilkanaście osób...

https://politikus.info/events/155170-v-polshe-zakryli-krupneyshiy-centr-podderzhki-ukrainskih-bezhencev.html

Verdict

Fake News

Expert's report

Date of the verdict: 04.09.2023 11:28

Żaden z ukraińskich uchodźców nie musiał wracać do swojego kraju z powodu likwidacji centrum noclegowego w Nadarzynie. Mieszkańcom zaproponowano zakwaterowanie w mniejszych ośrodkach. Kilkanaście osób zrezygnowało z przedstawionych ofert i postanowiło szukać kwater na własną rękę. Jeśli niektórzy z nich wrócili na Ukrainę, to zrobili to z własnej inicjatywy. Rosyjski portal politicus.info poinformował o zamknięciu największego centrum dla ukraińskich uchodźców w Polsce, które do końca sierpnia mieściło się w Nadarzynie. Źródło twierdzi, że „część osób została wysłana do innych ośrodków, ale wiele z nich musiało wrócić na Ukrainę”. To klasyczna dezinformacja. Punkt zakwaterowania uchodźców w Centrum Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie rzeczywiście 1 września został zlikwidowany, ale żaden z jego mieszkańców nie został pozbawiony dachu nad głową, a tym samym zmuszony do opuszczenia naszego kraju. „Uchodźcy byli poinformowani, że z dniem 1 września centrum ulegnie likwidacji. Wszystkim odpowiednio wcześniej przedstawiliśmy wykazy innych, mniejszych ośrodków, na które mogli się wpisywać. Do wybranych przez siebie nowych lokalizacji zostali przewiezieni transportem zorganizowanym przez wojewodę. Kilkanaście osób zdecydowało się usamodzielnić, ale nie mówiły nic o powrocie na Ukrainę. Jeżeli wyjechały z Polski, to na własną rękę, na pewno nikt ich do tego nie zmuszał” – wyjaśnia Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego. Centrum Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie było największym punktem zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie w ciągu dnia przebywało w nim nawet 9 tysięcy osób. Przed zamknięciem mieszkało tam ok. 300 uchodźców. Decyzję o likwidacji ośrodka podjął wojewoda mazowiecki. Powodem był spadek liczby Ukraińców przyjeżdżających do naszego kraju.

Sources

Wypowiedź telefoniczna udzielona przez Dagmarę Zalewską, rzeczniczkę prasową wojewody mazowieckiego 4 września 2023 o godz. 12.10.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.