Czy Ukraińcy dostają mieszkania z TBS-ów na paszport, nie wnoszą wkładu własnego i nie muszą płacić czynszu?

Report date: 28.04.2022 17:48

Share:

Reported news

Na Facebooku ukazał się wpis, którego autor twierdzi, że uchodźcy z Ukrainy otrzymują w Polsce mieszkania z TBS-u za darmo, tylko na podstawie paszportu, a także nie muszą wnosić wkładu własnego, ani...

https://m.facebook.com/groups/548662952698344/permalink/1035746290656672/

Verdict

Fake News

Expert's report

Date of the verdict: 02.05.2022 12:52

Na Facebooku ukazał się wpis, którego autor twierdzi, że uchodźcy z Ukrainy otrzymują w Polsce mieszkania z TBS-u za darmo, tylko na podstawie paszportu, a także nie muszą wnosić wkładu własnego, ani płacić czynszu. To nieprawda. Wpis posługuje się dezinformacją i ma na celu podsycanie nastrojów antyukraińskich wśród Polaków, ponieważ zawiera sugestię, że uchodźcy z Ukrainy mają w Polsce szczególne przywileje. Tymczasem nie ma takiej możliwości prawnej, by Ukraińcy lub obywatele innych państw mogli korzystać z mieszkań o obniżonym czynszu na innych zasadach niż Polacy. „Owszem mogą [ukraińscy uchodźcy, którzy otrzymali numer PESEL-red.] startować w naszych programach, które oferujemy, ale muszą spełnić przewidziane w nich warunki. Są traktowani tak samo, jak obywatele polscy. Nie ma dla nich żadnych wyjątków. Jest wymagany próg minimalnych i maksymalnych dochodów, które muszą posiadać. Ponadto konieczne jest wniesienie wkładu własnego (tzw. partycypacji w wysokości minimum 20 proc. wartości mieszkania), a także kaucji w wysokości 12-krotności czynszu. To są poważne obciążenia i nie sądzę, by większość obywateli ukraińskich była w stanie je udźwignąć – wyjaśnia Agnieszka Szymankiewicz, wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Od początku wojny z Ukrainy do Polski przybyło 3,097 mln osób.

Sources

Rozmowa telefoniczna z Agnieszka Szymankiewicz, wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, przeprowadzona 29 kwietnia 2022 r. o godz. 14.45.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.