Czy w razie braku respiratorów podczas czwartej fali będą mogli na nie liczyć tylko w pełni zaszczepieni?

Data zgłoszenia: 17.08.2021 10:41

Udostępnij:

Zgłoszony news

Nie, to nieprawda. Jak przekazało serwisowi Fakehunter biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia, informacja, iż w razie braku miejsc pod respiratorami w czasie czwartej fali zachorowań na Covid-19, będą...

https://www.eswinoujscie.pl/2021/07/26/respiratory-tylko-dla-zaszczepionych-nowa-akcja-promocyjna-ministerstwa-zdrowia/

Werdykt

Fake News

Raport eksperta

Data werdyktu: 17.08.2021 16:41

Nie, to nieprawda. Jak przekazało serwisowi Fakehunter biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia, informacja, iż w razie braku miejsc pod respiratorami w czasie czwartej fali zachorowań na Covid-19, będą mogli na nie liczyć tylko w pełni zaszczepieni, jest fałszywa. Nie jest również prawdą, iż mamy do czynienia z niepokojącym wzrostem zachorowań na Covid-19 wśród ludzi zaszczepionych. „Nie jest to prawda” – czytamy w odpowiedzi biura komunikacji resortu zdrowia na zapytanie Fakehuntera o respiratory. Ministerstwo zapewniło, że traktuje priorytetowo logistykę przygotowań na możliwe wzrosty zakażeń koronawirusem. „Od strony bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19, respiratorów, tlenu czy leków jesteśmy przygotowani” – oświadczono. Jak poinformowano, aktualne dane na temat respiratorów są publikowane codziennie na oficjalnych kontach resortu zdrowia na Facebooku i Twitterze. I tak, z publikacji na Twitterze z 17 sierpnia b.r. możemy się dowiedzieć, że w polskich szpitalach na pacjentów z Covid-19 oczekuje 6039 łóżek; zajętych jest 335. Spośród dostępnych 580 respiratorów zajętych jest 48. Ministerstwo Zdrowia podało także, że tego dnia kwarantanną objętych było 63 155 osób. Liczba ozdrowieńców wyniosła 2 655 543 osób. W zgłoszonym artykule pada stwierdzenie, iż: „Wzrost zachorowania wśród osób zaszczepionych – który dochodzi już do 70 % nowych zakażeń oraz wiele powikłań poszczepiennych - o czym informują międzynarodowe media - mogą spowodować, że w czasie zapowiadanej i wyczekiwanej IV fali przez Ministerstwo Zdrowia braknie respiratorów”. Tymczasem, jak informował 11 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski, dane z ostatniego miesiąca pokazują, że zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych. Podobną opinię wyraziła prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk Kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wskazała, że dynamika zakażeń w Polsce była dotychczas podobna do tej w Stanach Zjednoczonych. "Obecnie liczba zakażeń dochodzi tam do stu kilkudziesięciu tysięcy dziennie, co przekłada się na znaczną liczbę hospitalizacji i śmierci na COVID-19. W większości są to osoby niezaszczepione" - zwróciła uwagę wirusolożka.

Żródła

Odpowiedź mailowa biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia na zapytanie serwisu Fakehunter https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1427540780181245952/photo/1 Depesza PAP 2021-08-11 06:11 - "Ponad 17,91 mln osób jest w pełni zaszczepionych, wykonano w Polsce ogółem ponad 35,05 mln szczepień" 2021-08-17 17:37 - "Prof. Bieńkowska-Szewczyk: w czwartej fali koronawirusa możemy spodziewać się nawet 10 tys. zakażeń dziennie"

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.