Czy przedstawiciel medyczny firmy Pfizer jest synem Michała Sutkowskiego, członka rady ds. ochrony zdrowia przy prezydencie RP?

Data zgłoszenia: 25.10.2021 12:28

Udostępnij:

Zgłoszony news

Zgłoszony do weryfikacji tweet jest fake newsem opartym na przypadkowej zbieżności nazwisk. Nie tylko pracownik Pfizera nie jest synem doktora Michała Sutkowskiego, ale w ogóle nie jest z nim spokrewn...

https://twitter.com/MBalawelder/status/1449210505835524105

Werdykt

Fake News

Raport eksperta

Data werdyktu: 26.10.2021 19:22

Zgłoszony do weryfikacji tweet jest fake newsem opartym na przypadkowej zbieżności nazwisk. Nie tylko pracownik Pfizera nie jest synem doktora Michała Sutkowskiego, ale w ogóle nie jest z nim spokrewniony, natomiast syn doktora Michała Sutkowskiego nie pracuje dla Pfizera. Zgłoszony do weryfikacji wpis został opublikowany na koncie twitterowym „Wczesny system ostrzegania filosceptic (@MBalawelder)”. Całość tweeta brzmi: „Synek #sutkowskiego jest akwizytorem #pfizer hahahaha taki przypadek #szczepimysie #covid #pandemia #3dawka #4fala #lockdown #”. Wpis został opatrzony zrzutem ekranowym fragmentu profilu Patryka Sutkowskiego z portalu linkedin. Osoba zgłaszająca tego tweeta do weryfikacji pyta: „Czy przedstawiciel medyczny firmy Pfizer jest synem Michała Sutkowskiego, członka rady ds. ochrony zdrowia przy prezydencie RP?”. W celu weryfikacji zgłoszonego wpisu skontaktowaliśmy się z oboma panami, którzy zaprzeczyli, by byli ze sobą spokrewnieni. Jak czytamy w oświadczeniu Michała Sutkowskiego, „Mój syn ma inne imię niż wspomniany przedstawiciel medyczny. Nie studiował we Wrocławiu na AWF. Ani On, ani nikt z mojej Rodziny, także dzieci, nie pracuje dla Pfizera. I jeszcze jedno. Gdyby hipotetycznie tak było, to: 1. popieram szczepienia preparatami dopuszczonymi w Polsce wszystkich producentów, a zatem nie tylko jednego. 2. czy ktoś ma prawo myśleć, że jako człowiek i lekarz promowałbym coś, do czego nie byłbym merytorycznie i moralnie przekonany?”.

Żródła

Wypowiedź Michała Sutkowskiego otrzymana 25.10.2021 o godz. 23.08

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.