Czy, w wyniku wydarzeń w Przewodowie, ewakuuje się ludność Hrubieszowa?

Data zgłoszenia: 16.11.2022 08:55

Udostępnij:

Zgłoszony news

To fake news. W powiecie hrubieszowskim, na terenie którego spadła rakieta, zabijając dwie osoby, nie zarządzono ewakuacji ludności. Nie wprowadzono tam także stanu wyjątkowego, ani żadnych specjalnyc...

https://twitter.com/WiktoriaKrasno2/status/1592801200009023491

Werdykt

Fake News

Raport eksperta

Data werdyktu: 16.11.2022 12:00

To fake news. W powiecie hrubieszowskim, na terenie którego spadła rakieta, zabijając dwie osoby, nie zarządzono ewakuacji ludności. Nie wprowadzono tam także stanu wyjątkowego, ani żadnych specjalnych procedur związanych z bezpieczeństwem. Do sprawdzenia trafił wpis, którego autor twierdzi, że mieszkańcy Hrubieszowa są ewakuowani, a w mieście ma być wprowadzony „jakiś stan”. To nieprawda. „Absolutnie dementuję te pogłoski, taka sytuacja nie ma miejsca. Nie ma żadnej ewakuacji ani jakichkolwiek ograniczeń w przemieszczaniu się ludności. W mieście jest spokojnie, nie widać paniki. Jedynie w nocy pojawiły się kolejki po paliwo na stacjach benzynowych, ale od rana sytuacja wróciła do normy i jest stabilna – kolejek już nie ma. Życie miasta toczy się normalnym trybem, wszystkie instytucje w mieście pracują normalnie” – zapewniła nasz serwis Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa. Zdementowała także doniesienia o „jakimś stanie”, np. wyjątkowym, który rzekomo miałby być wprowadzony w mieście i okolicy. „To także fake news. We wtorek wieczorem odbyło się spotkanie powiatowego sztabu kryzysowego i żadne informacje o wprowadzeniu stanu wyjątkowego czy ograniczeniach w poruszaniu się dla mieszkańców nie były nam tam przekazane. Nie mamy zresztą żadnych odgórnych wytycznych, żeby wprowadzać jakiekolwiek procedury związane z bezpieczeństwem” – zapewnia Marta Majewska. Hrubieszów leży w odległości 40 km od Przewodowa, wsi tuż przy granicy z Ukrainą, na którą 15 listopada po południu spadła rakieta.

Żródła

Rozmowa telefoniczna z Martą Majewską, burmistrzem miasta Hrubieszów przeprowadzona 16 listopada 2022 r. godz. 11.00. Depesza PAP z 16 listopada godz.0:46 pt. „Premier Morawiecki: podnieśliśmy w stan podwyższonej gotowości wszystkie służby”.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.