Czy magazyn „Charlie Hebdo” zamieścił na okładce rysunek będący aluzją do potępienia przez Ukrainę ofiar tragedii Titana, że wydali pieniądze na kaprys, zamiast przeznaczyć je na walkę z Rosją?

Data zgłoszenia: 26.06.2023 12:29

Udostępnij:

Zgłoszony news

Nie jest to autentyczna okładka francuskiego periodyku satyrycznego. Rysunek przedstawiający karykaturę prezydenta Ukrainy krytykującego ofiary tragedii batyskafu należącego do firmy OceanGate to fałs...

https://twitter.com/runews/status/1673013997950447621

Werdykt

Fake News

Raport eksperta

Data werdyktu: 27.06.2023 09:03

Nie jest to autentyczna okładka francuskiego periodyku satyrycznego. Rysunek przedstawiający karykaturę prezydenta Ukrainy krytykującego ofiary tragedii batyskafu należącego do firmy OceanGate to fałszerstwo. „Jestem ocalałym z #Titan i chcę przelać wszystkie pieniądze na Ukrainę!” – tak brzmi wpis opublikowany 25 czerwca na Twitterze (w oryginale po angielsku). Uzupełnieniem komentarza jest grafika przedstawiająca rzekomą okładkę wydania specjalnego francuskiego tygodnika „Charlie Hebdo”. Rysunek sugeruje, że główny temat numeru zawiera nawiązanie do tragedii Titana oraz krytykę Wołodymyra Zełenskiego. Grafika przedstawia prezydenta Ukrainy, który przyprowadził do banku jedną z ofiar tragedii łodzi podwodnej, wypowiadającego następujące kwestie (umieszczone w tzw. dymkach): „Jestem ocalonym z Titana” i „Chcę przelać wszystkie pieniądze na Ukrainę”. Karykatura ma być aluzją do rzekomego potępienia przez Zełenskiego uczestników tragicznej wyprawy za to, że wydali pieniądze na kaprys, zamiast wesprzeć Ukraińców. Jednak okładka nie jest prawdziwa, choć autor grafiki dołożył starań, aby zarówno jej styl, jak i zastosowane elementy graficzne wyglądały autentycznie. Na grafice został umieszczony numer 1614 i data wydania w piątek 23 czerwca 2023 r. „Charlie Hebdo” ukazuje się zawsze w środę, a zatem rzekoma specjalna piątkowa edycja tego magazynu byłoby odstępstwem od tej zasady. Z archiwum internetowego magazynu „Charlie Hebdo” wynika jednak, że takiej edycji w ogóle nie było. Okładka ostatniego numeru tygodnika wygląda zupełnie inaczej (p. w źródłach), a wydanie ukazało się w środę 21 czerwca z numerem 1613. Jego wiodącym tematem był materiał zatytułowany „Różnorodność biologiczna: czy zabraknie nam premierów?”.

Żródła

https://charliehebdo.fr/editions/

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.