Data zgłoszenia: 31.01.2022 08:36
Udostępnij:
To nieprawda, że odkąd wprowadzono szczepienia na COVID-19, lekarze przeprowadzający sekcje zwłok stwierdzają przypadki nietypowych skrzepów i innych wcześniej niespotykanych zmian. „Balsamiści znajd...
https://rumble.com/vtcsgw-worldwide-exclusive-embalmers-find-veins-and-arteries-filled-with-never-bef.htmlFake News
Data werdyktu: 01.02.2022 15:14
To nieprawda, że odkąd wprowadzono szczepienia na COVID-19, lekarze przeprowadzający sekcje zwłok stwierdzają przypadki nietypowych skrzepów i innych wcześniej niespotykanych zmian. „Balsamiści znajdują w żyłach i tętnicach zmarłych niespotykane wcześniej gumiaste skrzepy, które całkowicie wypełniają układ naczyniowy, co przed szczepieniami się nie zdarzało” – twierdzi w filmie opublikowanym na portalu rumble.com Richard Hirschman, przedstawiający się jako certyfikowany balsamista. Jednak lekarze medycyny sądowej i patomorfolodzy nie potwierdzają tych doniesień. „W czasie obecnie przeprowadzanych sekcji zwłok nie zauważyliśmy zwiększonej liczby przypadków zakrzepic ani zmian, które miałyby wypełniać naczynia i byłyby zmianami nietypowymi” – zapewnia prof. Tomasz Jurek, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Podkreśla, że balsamista, czyli osoba wykonująca czynności tanatopraksji (czyli zabezpieczenia ciała zmarłego przed rozkładem lub usunięcie zmian pośmiertnych) nie ma kompetencji do tego, by interpretować przyczynę zgonu. Do takiej oceny uprawniony jest tylko lekarz. W nagraniu pokazane są przykłady rzekomych skrzepów, które – zdaniem balsamisty – pojawiają się nawet u 80 proc. zabezpieczanych przez niego zwłok. Jednak lekarze przeprowadzający sekcje zwłok nie widzą w tym nic sensacyjnego. „Krew po śmierci krzepnie w naczyniach i skrzepy pośmiertne to jest normalne zjawisko, które występowało i występuje powszechnie u zmarłych” – podkreśla dr Joanna Szpor, patomorfolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. „Balsamista ma dostęp do naczyń zmarłego, bo wypełnia je różnymi substancjami utrwalającymi. Trzeba jednak pamiętać, że skrzepy krwi powstające pośmiertnie, nazywane czasami ze względu na swoją konsystencję i wygląd „słoninowatymi skrzepami krwi”, to zupełnie coś innego niż zakrzep, który powstał za życia i był przyczyną śmierci. Takie galaretowate, pośmiertne skrzepy krwi zawsze znajdowane były w naczyniach, jamach serca czy zatokach opony twardej w przypadkach śmierci poprzedzonej agonią, w której proces umierania jest rozciągnięty w czasie. Nie są one powodem śmierci, ale jej konsekwencją. Odróżnianie powstałego za życia zakrzepu od pośmiertnego skrzepu jest na ogół proste dla lekarzy i doświadczonych laborantów sekcyjnych. Dla osób nie wykonujących sekcji zwłok wiele spostrzeżeń związanych ze zwłokami może być mylnych. My w naszej praktyce nie spotkaliśmy w obrębie naczyń jakichkolwiek nowych, wcześniej nieznanych w naszej praktyce patologii , które byłyby przyczyną śmierci osób zaszczepionych ” – podkreśla prof. Tomasz Jurek.
Rozmowa telefoniczna z prof. Tomaszem Jurkiem, kierownikiem Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przeprowadzona 1 lutego 2022, godz. 11.15. Rozmowa telefoniczna z dr Joanną Szpor, patomorfologiem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przeprowadzona 1 lutego 2022, godz. 11.50.
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.