Czy ukraińscy uchodźcy, którzy mają PESEL, otrzymają powołania do Wojska Polskiego?

Data zgłoszenia: 08.12.2022 16:31

Udostępnij:

Zgłoszony news

To fake news. Ukraińscy uchodźcy, którzy mają PESEL, nie mogą być powołani na przeszkolenie wojskowe, ponieważ nie są obywatelami polskimi. Do sprawdzenia został zgłoszony wpis opublikowany na Twitt...

https://twitter.com/trollosiewicz/status/1600789158343364609

Werdykt

Fake News

Raport eksperta

Data werdyktu: 12.12.2022 12:25

To fake news. Ukraińscy uchodźcy, którzy mają PESEL, nie mogą być powołani na przeszkolenie wojskowe, ponieważ nie są obywatelami polskimi. Do sprawdzenia został zgłoszony wpis opublikowany na Twitterze 8 grudnia: „Sąsiadka mojej ciotki pracująca w Wojskowym Centrum Rekrutacji "WCR", dawnym WKU, powiedziała jej, że powołania na szkolenia wojskowe dostają także Ukraińcy, którzy otrzymali numer PESEL”. To nieprawda. Informację zdementowała rzecznik prasowa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Justyna Balik. „W myśl Ustawy o Obronie Ojczyzny na ćwiczenia rezerwy mogą być powołane osoby posiadające obywatelstwo polskie” – wyjaśniła w odpowiedzi na pytanie naszego serwisu. Przypomnijmy, że ukraińskim uchodźcom nadano PESEL, aby ułatwić im funkcjonowanie w Polsce, np. podjęcie pracy czy korzystanie z opieki zdrowotnej, ale nie otrzymali automatycznie obywatelstwa polskiego. Nie mogą zatem być powołani do WP. Na przyszły rok wojsko planuje powołać na ćwiczenia wojskowe maksymalnie 200 tys. rezerwistów.

Żródła

Odpowiedź mailowa udzielona przez ppłk Justynę Balik, rzeczniczkę prasową Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, 12 grudnia 2022 r. o godz. 9.16.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.