Czy premier Morawiecki rzeczywiście zajmuje stanowisko "kto umrze to umrze, i trudno" w kwestii pandemii koronawirusa (detale manipulacji)?

Data zgłoszenia: 16.10.2020 12:00

Udostępnij:

Zgłoszony news

Nie jest prawdą, że premier Mateusz Morawiecki określił swoje stanowisko względem pandemii koronawirusa słowami: „kto umrze, ten umrze i trudno”. Zgłoszony do fact checku fragment wypowiedzi szefa rzą...

https://www.youtube.com/watch?v=MakGH3oL2Qc

Werdykt

Fake News

Raport eksperta

Data werdyktu: 16.10.2020 13:59

Nie jest prawdą, że premier Mateusz Morawiecki określił swoje stanowisko względem pandemii koronawirusa słowami: „kto umrze, ten umrze i trudno”. Zgłoszony do fact checku fragment wypowiedzi szefa rządu pochodzi z serwisu YouTube. Wycięta, powtórzona i podkreślona spowolnionym oraz zmienionym głosem fraza to wyrwane z kontekstu i zawężone słowa premiera, które w wyniku tej manipulacji mają przekaz dokładnie odwrotny niż jego pełna wypowiedź. Mateusz Morawiecki, podczas konferencji, która odbyła się 15 października 2020 r., słowami „kto umrze, to umrze i trudno” zobrazował sposób myślenia osób negujących zasadność wprowadzenia pewnych ograniczeń w związku z pandemią, konkretnie Krzysztofa Szczawińskiego, matematyka zajmującego się tworzeniem modeli pandemii, który promuje w mediach pogląd, że wprowadzenie wiosennego lockdownu nie miało większego sensu. W kolejnym zdaniu tej samej wypowiedzi premier powiedział, że „są też osoby, które uważają, że już dzisiaj powinien nastąpić ponowny całkowity lockdown gospodarki”. Następnie podkreślił, że rząd opowiada się za obraniem wyważonej, zdroworozsądkowej drogi środka, która z jednej strony pozwoli zatrzymać eskalację pandemii, a z drugiej – nie doprowadzi gospodarki do ruiny. Ten mało finezyjny zabieg twórcy filmu okazał się bardzo skuteczny. Zawarty w nim przekaz został podchwycony przez wielu użytkowników social mediów.

Żródła

https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/videos/638541646832313

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.