Jak weryfikujemy informacje

W Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, ich skala powoduje, że do walki z tym zjawiskiem potrzeba wielu zaangażowanych osób. Jednocześnie, ocena wiadomości nie może mieć znamion instytucji czy poglądów. Dlatego też ideą projektu jest zaproszenie do współpracy wolontariuszy z całego kraju, którzy zostali przeszkoleni w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. To oni oraz dziennikarze PAP podejmują się weryfikacji zgłoszeń przesyłanych za pomocą specjalnej aplikacji od internautów. Przed publikacją informacji fact-checkingowej, wymagane jest uzyskanie co najmniej dwóch zgodnych werdyktów wolontariuszy lub jednego werdyktu pracownika PAP. Dziennikarze, wydając swoje werdykty, sprawdzają dobór oraz wiarygodność źródeł, wykorzystanych przez społecznych weryfikatorów i po dogłębnej analizie wydają ostateczną ocenę oraz przekazują informacje zwrotną do wolontariuszy.

Zespół weryfikujący z Polskiej Agencji Prasowej:

 • Grzegorz Rutke

  Dziennikarz związany z takimi tytułami jak: „Gazeta Finansowa”, „Trybuna Śląska” i „Gazeta Prawna”, a następnie redaktor prowadzący w wydawnictwach Egmont Polska i Edipresse Polska. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

 • Jarosław Junko

  W dziennikarstwie od 1996 roku. Najpierw w Polskim Radiu dla Zagranicy, a następnie, od 2005 roku, jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej na Ukrainie. Relacjonował m.in. wydarzenia Pomarańczowej Rewolucji 2004 roku, wojnę w Gruzji w 2008 roku oraz Rewolucję Godności z przełomu lat 2013-2014.

 • Monika Wysocka

  Redaktor Serwisu Zdrowie wydawanego przez Polską Agencję Prasową. Jako dziennikarz medyczny przez wiele lat związana z branżowymi wydawnictwami dla lekarzy (m.in. Puls Medycyny, Puls Farmacji, Magazyn Medycyny Rodzinnej) oraz portalami o tematyce zdrowotnej (m.in. Portale Medyczne, Kobiety i Medycyna, Czas dla Seniora).

 • Marcin Mastalerz

  W dziennikarstwie od 1994 roku. W latach 2001-2012 sekretarz redakcji i zastępca redaktora naczelnego Newsweeka. Poza tym pracował w Metro International, Życiu i Super Expressie. Autor książek (m.in. „Zew oceanu”, „Ja, Fronczewski”, „Miasto’ 44”). W Polskiej Agencji Prasowej od 2019 roku.

 • Anna Banasik

  Dla Polskiej Agencji Prasowej pracuje od 2006 r.; specjalizuje się w tematyce dotyczącej samorządu terytorialnego, w tym przede wszystkim systemu oświaty. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowego Studium Edytorstwa Współczesnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 • Sebastian Górski

  Redaktor w Zespole Obsługi Medialnej Polskiej Agencji Prasowej. Kilkanaście lat redakcyjnej pracy w prasie komputerowej (PC World Komputer, Komputer Świat) i serwisach internetowych poświęconych technologii oraz biznesowi (PCworld.pl, Komputerswiat.pl, Next.Gazeta.pl, SztucznaInteligencja.org.pl, Telepolis.pl).

 • Anna Piotrowska

  Od blisko 20 lat zajmuje się popularyzacją odkryć naukowych. Z wykształcenia historyczka i socjolożka. Współautorka kilku książek z zakresu medycyny. Prywatnie wielbicielka starożytnej Grecji oraz kultur prehistorycznych.

 • Jacek Pochłopień

  Redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP. Wcześniej między innymi redaktor naczelny tygodnika Wprost, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Forbes oraz redaktor Pulsu Biznesu. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

 • Mateusz Kominiarczuk

  Od 2017 r. redaktor serwisu PAP Technologie poświęconego m.in. zagadnieniom cyberbezpieczeństwa oraz dezinformacji w internecie. Magister filologii polskiej, badacz gier komputerowych i towarzyskich.

 • Paulina Pomianowska

  Redaktor i edytor w Zespole Obsługi Medialnej Polskiej Agencji Prasowej. Długoletnie doświadczenie redakcyjne w prasie codziennej (Nowa Europa, Super Express) oraz w prasie kolorowej (miesięczniki poradnicze w wydawnictwach G+J, Bauer). Absolwentka filologii polskiej oraz archeologii pradziejowej.

 • Aleksandra Zarychta-Kuzalska

  Ekspert w dziedzinie komunikacji, marketingu i PR. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Marek Wójcik

  Ekspert w dziedzinie nowych technologii. Ponad 20 lat doświadczenia pracy w mediach.

 • Justyna Wojteczek

  Kierownik redakcji Serwisu Zdrowie wydawanego przez Polską Agencję Prasową

 • Mateusz Kicka

  Pracuje w PAP od 2011 r. Od 2015 r. jest koordynatorem międzynarodowego projektu partnerstwa medialnego Komitetu Regionu z trzema europejskimi agencjami: EFE, ANSA i PAP po stronie polskiej. W 2018 r. został redaktorem prowadzącym serwisu EuroPAP News. Od samego początku pracy w Agencji związany z redakcją Serwisu Samorządowego PAP.

 • Joanna Balcer

  Dziennikarka z 15-letnim doświadczeniem w PAP. Redaktor w serwisach: społecznym, politycznym, newsroomie, obecnie w Serwisie Samorządowym PAP. Absolwentka historii i dziennikarstwa.

 • Anna Małecka

  Zastępca redaktora prowadzącego serwisu PAP Technologie.

 • Marcin Przybylski

  Od 2006 dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, redaktor serwisów samorzad.pap.pl, europarlament.pap.pl i kurier.pap.pl. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i funduszy europejskich. Współautor i koordynator wielu projektów edukacyjnych i promocyjnych realizowanych przez PAP m.in. we współpracy z NBP i ministerstwami zajmującymi się funduszami UE.

 • Wiktor Szczepaniak

  Od ponad 15 lat pracuje w ogólnopolskich mediach, specjalizując się najpierw w dziennikarstwie ekonomicznym (PAP, Puls Biznesu), a obecnie naukowym i medycznym (Serwis Zdrowie PAP). Posiada też kilkuletnie doświadczenie w działalności public relations (Instytut Żywności i Żywienia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej). Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się różnymi aspektami i uwarunkowaniami zdrowia, w tym zwłaszcza profilaktyką zdrowotną, psychologią zdrowia i medycyną spersonalizowaną, a także wpływem mediów na zdrowie publiczne.

 • Małgorzata Biegalska

  Z PAP związana od 2001 roku. Początkowo jako reporter, następnie redaktor. Absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.