Jak weryfikujemy informacje

W Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, ich skala powoduje, że do walki z tym zjawiskiem potrzeba wielu zaangażowanych osób. Jednocześnie, ocena wiadomości nie może mieć znamion instytucji czy poglądów. Dlatego też ideą projektu jest zaproszenie do współpracy wolontariuszy z całego kraju, którzy zostali przeszkoleni w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. To oni oraz dziennikarze PAP podejmują się weryfikacji zgłoszeń przesyłanych za pomocą specjalnej aplikacji od internautów. Przed publikacją informacji fact-checkingowej, wymagane jest uzyskanie co najmniej dwóch zgodnych werdyktów wolontariuszy lub jednego werdyktu pracownika PAP. Dziennikarze, wydając swoje werdykty, sprawdzają dobór oraz wiarygodność źródeł, wykorzystanych przez społecznych weryfikatorów i po dogłębnej analizie wydają ostateczną ocenę oraz przekazują informacje zwrotną do wolontariuszy.

Zespół weryfikujący fakty serwisu #FakeHunter jest ciałem niezależnym w ramach projektu Media Intelligence Polskiej Agencji Prasowej. Jego członkami, zgodnie z posiadanymi kompetencjami, są członkowie różnych redakcji i działów PAP. Jednak ich zaangażowanie i praca na rzecz #FakeHunter jest całkowicie niezależna od obowiązków zawodowych i zadań wykonywanych w swoich komórkach organizacyjnych PAP.

Skład zespołu serwisu #FakeHunter:

Redaktorzy prowadzący #FakeHuntera:

  • Grzegorz Rutke

    Dziennikarz związany z takimi tytułami jak: „Gazeta Finansowa”, „Trybuna Śląska” i „Gazeta Prawna”, a następnie redaktor prowadzący w wydawnictwach Egmont Polska i Edipresse Polska. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

  • Anna Gwozdowska

    Od 20 lat w mediach. Na początku TVP, potem Polskie Radio, „Warsaw Business Journal”, „Głos Ameryki” „Puls Medycyny” „Polska the Times”, „Przekrój”, „Focus”, ”Wprost” i znów Polskie Radio. Specjalizuje się w tematyce międzynarodowej.

Członkowie zespołu #FakeHuntera:

  • Mirosław Usidus

    Współpracuje z PAP od 2019 roku jako konsultant i koordynator, m. in. projektu fact checkingowego #FakeHunter. Wcześniej jako dziennikarz i menedżer pracował m. in. w "Rzeczpospolitej", Mediach Regionalnych / Mecomie, Telewizji Polskiej, AVT. Twórca i szef wielu projektów na obszarze Internetu i mediów

  • Marcin Mastalerz

    W dziennikarstwie od 1994 roku. W latach 2001-2012 sekretarz redakcji i zastępca redaktora naczelnego Newsweeka. Poza tym pracował w Metro International, Życiu i Super Expressie. Autor książek (m.in. „Zew oceanu”, „Ja, Fronczewski”, „Miasto’ 44”). W Polskiej Agencji Prasowej od 2019 roku.

  • Monika Wysocka

    Redaktor Serwisu Zdrowie wydawanego przez Polską Agencję Prasową. Jako dziennikarz medyczny przez wiele lat związana z branżowymi wydawnictwami dla lekarzy (m.in. Puls Medycyny, Puls Farmacji, Magazyn Medycyny Rodzinnej) oraz portalami o tematyce zdrowotnej (m.in. Portale Medyczne, Kobiety i Medycyna, Czas dla Seniora).

  • Anna Banasik

    Dla Polskiej Agencji Prasowej pracuje od 2006 r.; specjalizuje się w tematyce dotyczącej samorządu terytorialnego, w tym przede wszystkim systemu oświaty. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowego Studium Edytorstwa Współczesnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

  • Anna Piotrowska

    Od blisko 20 lat zajmuje się popularyzacją odkryć naukowych. Z wykształcenia historyczka i socjolożka. Współautorka kilku książek z zakresu medycyny. Prywatnie wielbicielka starożytnej Grecji oraz kultur prehistorycznych.

  • Mateusz Kominiarczuk

    Od 2017 r. redaktor serwisu PAP Technologie poświęconego m.in. zagadnieniom cyberbezpieczeństwa oraz dezinformacji w internecie. Magister filologii polskiej, badacz gier komputerowych i towarzyskich.

  • Paulina Pomianowska

    Redaktor i edytor w Zespole Obsługi Medialnej Polskiej Agencji Prasowej. Długoletnie doświadczenie redakcyjne w prasie codziennej (Nowa Europa, Super Express) oraz w prasie kolorowej (miesięczniki poradnicze w wydawnictwach G+J, Bauer). Absolwentka filologii polskiej oraz archeologii pradziejowej.

  • Marek Wójcik

    Ekspert w dziedzinie nowych technologii. Ponad 20 lat doświadczenia pracy w mediach.

  • Justyna Wojteczek

    Kierownik redakcji Serwisu Zdrowie wydawanego przez Polską Agencję Prasową

  • Mateusz Kicka

    Pracuje w PAP od 2011 r. Od 2015 r. jest koordynatorem międzynarodowego projektu partnerstwa medialnego Komitetu Regionu z trzema europejskimi agencjami: EFE, ANSA i PAP po stronie polskiej. W 2018 r. został redaktorem prowadzącym serwisu EuroPAP News. Od samego początku pracy w Agencji związany z redakcją Serwisu Samorządowego PAP.

  • Joanna Balcer

    Dziennikarka z 15-letnim doświadczeniem w PAP. Redaktor w serwisach: społecznym, politycznym, newsroomie, obecnie w Serwisie Samorządowym PAP. Absolwentka historii i dziennikarstwa.

  • Marcin Przybylski

    Od 2006 dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, redaktor serwisów samorzad.pap.pl, europarlament.pap.pl i kurier.pap.pl. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i funduszy europejskich. Współautor i koordynator wielu projektów edukacyjnych i promocyjnych realizowanych przez PAP m.in. we współpracy z NBP i ministerstwami zajmującymi się funduszami UE.

  • Małgorzata Biegalska

    Z PAP związana od 2001 roku. Początkowo jako reporter, następnie redaktor. Absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

  • Beata Lisowska

    Z dziennikarstwem związana od ponad 20 lat. Specjalizuje się w tematyce zdrowotnej. Pracowała w Życiu Warszawy, Pulsie Medycyny, Dzienniku Gazecie Prawnej. Ukończyła filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

  • Monika Rozalska

    Z dziennikarstwem związana od ponad 20 lat. Od niedawna w Serwisie Samorządowym PAP, wcześniej pracowała dla mediów lokalnych i regionalnych.

  • Krzysztof Żegliński

    Związany z PAP od 2022 roku jako konsultant i redaktor projektu fact checkingowego #FakeHunter. Wydawca i twórca portali internetowych z ponad 20-letnim stażem.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.