#FakeHunter Challenge
- Uwaga! Oszust

Śledź nas:

Podejmij wyzwanie i dołącz do walki z fake newsami,
tworząc sieć bez ściemy. Ty też masz wpływ na to, co czytają inni.


WYNIKI KONKURSU

#FakeHunter Challenge – Uwaga! Oszust

Poznajcie zwycięzców #FakeHunter Challenge – Uwaga! Oszust konkursu, który odbył się w terminie 3 – 5 grudnia. W ciągu 3 dni rywalizacji, napłynęło ponad 1500 zgłoszeń i ponad 100 raportów! Uczestnicy walczyli o atrakcyjne nagrody.

EKSPERCKIE SPOTKANIA PAP

Oszustwa internetowe dotyczą coraz większej liczby osób. Chcemy uzbroić społeczeństwo w wiedzę na temat tego, jak nie dać się oszukać i co zrobić w sytuacji zagrożenia.

Trzydniowym zmaganiom konkursowym będzie towarzyszył cykl eksperckich rozmów i debat transmitowanych live na https://fakehunter.pap.pl . Zaproszeni goście wytłumaczą nam jakimi mechanizmami posługują się złodzieje, by np. wyłudzić dane do logowania do kont bankowych, społecznościowych czy systemów zarządzania danymi osobowymi.

Porozmawiamy o tym, jak rozpoznać fałszywą informację, jak ustrzec się przez oszustwem i gdzie możemy szukać pomocy. Wśród zaproszonych gości będą m.in. eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa, psychologii, lekarze i osoby publiczne, których wizerunek bezprawnie wykorzystano w celach przestępczych.

ZOBACZ AGENDĘ SPOTKAŃ

Zostań fakehunterem i zdobądź nagrody

Dołącz do walki z fake newsami w dniach 3 - 5 grudnia

Zarejestruj się już dziś! Czekamy na Ciebie!

Zgodnie z regulaminem w konkursie mogą brać udział zespoły liczące od 1 do 5 osób. Punkty przyznawane są za zgłoszenie nieprawdziwej informacji lub przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach informacji.

Dołącz razem z nami do walki z oszustwami internetowymi. Dzieląc się i przekazując informacje na temat szkodliwych praktyk w tym temacie, masz szansę ustrzec innych od wpadnięcia w pułapkę oszustwa.

ZGŁOŚ SIĘ DO KONKURSU!
Onlineprinters / Unsplash

Wyślij zgłoszenie konkursowe

Prześlij info o fejku, raport lub informację o źródle fałszywej informacji

Zarejestrowałeś siebie lub zespół? Ekstra! Jesteś gotowy, by w terminie od 00:01 03.12 do 11:00 05.12 przesyłać zgłoszenia konkursowe. Użyj poniższego formularza, podając ten sam adres email, jaki został wskazany w formularzu rejestracyjnym

Prześlij raport weryfikujący zgłoszoną fałszywą informację

ZASADY KONKURSU

Zasady rywalizacji

Konkurs skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, w wieku powyżej 13 lat. Punkty z zakwalifikowanych i ocenionych przez jury prac sumują się. Wcześniej należy się zarejestrować i zdecydować o składzie osobowym zespołu. W rywalizacji udział mogą brać zespoły w liczące od 1 do 5 członków.

Konkurs składa się z dwóch konkurencji:
- polowanie na fake newsy - zgłaszanie oszustw
- fact checking challenge - przygotowywanie i przesyłanie raportów weryfikujących

  • Zdrowie i uroda - oszustwa lekowe, oszukańczy uzdrowiciele, cudowne terapie, diety i inne recepty na błyskawiczne odchudzanie, metody walki z łysieniem, siwieniem, upiększaniem ciała i powiększanie różnych jego części.
  • Gospodarka i biznes - oszukańcze oferty handlowe, propozycje biznesowe, fałszowanie dokumentów, danych firmowych.
  • Finanse i bankowość - wszelkiego rodzaju wprowadzające w błąd oferty i fałszywe obietnice uzyskania korzyści finansowych, nadzwyczajnych zysków, próby wyłudzenia danych do logowania do kont bankowych i innych usług tego rodzaju.
  • Tożsamość - kradzieże tożsamości, podszywanie się pod osoby, firmy i organizacje, fałszywe strony i wszelkiego rodzaju publikacje pod ukradzioną tożsamością.
  • Bezpieczeństwo - oszustwa naruszające bezpieczeństwo obywateli i państwa.
  • Oszustwa z zakresu wyżej wymienionych kategorii, które nie mają charakteru satyryczno-rozrywkowego, nie są parodiami, pastiszami, pamfletami, humorystycznymi memami i oczywistymi żartami.
strixcode / Adobe Stock
Ariel / Unsplash

Nagrody

Dla najlepszych atrakcyjne nagrody pieniężne!

Weź udział w rywalizacji i wygraj jedną z atrakcyjnych nagród finansowych. Od Ciebie zależy, czy chcesz działać w zespole, czy samodzielnie. A recepta na wygraną jest prosta – im więcej zgłoszonych i prawidłowo ocenionych przez jury prac, tym więcej punktów i miejsce na podium.

I miejsce - 15 tys. zł, II miejsce - 10 tys. zł, III miejsce - 5 tys. zł.

Zgłoszenia będą oceniane przez jury składające się ze specjalistów - redaktorów i dziennikarzy portalu Fake Hunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci.

Zwycięzców poznamy 10 grudnia.

KONKURS

IV edycja konkursu #FakeHunter Challenge - Uwaga! Oszust, 3-5 grudnia

Do konkursu #FakeHunter Challenge zapraszamy wszystkich, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji. Razem z Wami chcemy uświadamiać społeczeństwu, jak wielka jest skala fake newsów i zagrożenia, które niosą ze sobą kłamliwe treści opakowane w taki sposób, by skłonić odbiorców do uwierzenia w ich prawdziwość.

Tematem przewodnim IV edycji konkursu będą oszustwa w cyberprzestrzeni, które dotyczą branży: energetycznej, telekomunikacyjnej, finansowej, opieki zdrowotnej, kosmetycznej.

W ciągu trzech dni zarejestrowane osoby, działające samodzielnie lub w zespołach, będą mogły zgłaszać fałszywe informacje publikowane w sieci z zakresu m.in.: ofert handlowych, propozycji biznesowych, podszywania się pod firmy lub osoby w celu wyłudzenia danych personalnych, praktyk lekarskich, cudownych diet i lekarstw. Zgłoszenia konkursowe nie mogą mieć charakteru satyrycznego, żartobliwego, nie mogą mieć cech ewidentnego memu lub pastiszu.

Partnerzy

Wspierają naszą akcję

Wielkie zaangażowanie partnerów pomogło nam w zorganizowaniu wydarzenia, tak ważnego z punktu widzenia walki z dezinformacją. Cenimy sobie tę współpracę i dziękujemy, że wspieracie projekt, który pomaga oczyszczać sieć z fałszywych i wprowadzających w błąd informacji.

  • Festiwal

O konkursie

Czym jest fake news i dlaczego jest tak groźny?

W cyberprzestrzeni coraz częściej pojawiają się i to na skalę większą niż myślisz, fałszywe informacje, popularnie zwane fejkami. Dotyczą one wielu dziedzin życia, świadomie lub nie wprowadzając w błąd. Każdy może być ofiarą dezinformacji lub wręcz oszustwa. Nie zdając sobie sprawy z tego, czym są fake newsy i jaką mają siłę rażenia, zbyt łatwo wierzymy w to, co czytamy i oglądamy. O tym, jak ważna jest walka z fałszywymi informacjami pokazał czas pandemii koronawirusa. W sieci zaczęły masowo pojawiać się informacje, że technologia 5G wywołuje chorobę Covid-19 i raka, szczepienia powodują autyzm, a noszenie maseczek może być groźne dla zdrowia. Ofiarami oszustw informacyjnych w internecie padają m.in. zwykli ludzie, osoby publiczne, firmy, których wartość rynkowa z powodu fake newsów jest niszczona.

Przykładów fake newsów mamy mnóstwo!

Zweryfikowane informacje

Zobacz, co już sprawdziliśmy

W tym miejscu znajdziesz wszystkie zweryfikowane informacje zgłoszone do nas przez internautów. Przekonaj się, jakie treści były prawdziwe, a jakie nie i wykorzystaj to źródło do prostowania fałszywych informacji, gdy je zauważysz.

Zobacz
Alejandro Escamilla / Unsplash

Kontakt

Czekamy na twoją wiadomość

Zapisz się, by jako pierwszy otrzymać szczegóły akcji – rodzaj nagród, zasady rywalizacji, szczegółowy czas trwania. Masz pytania? Jesteś zainteresowany naszym projektem i chciałbyś dopytać? A może chcesz dołączyć do partnerów inicjatywy i chcesz dać nam o tym znać? Jeśli tak, wyślij nam wiadomość na adres email: fakehunter@pap.pl. Bądźmy w kontakcie!

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.